Burun Estetiği

/Burun Estetiği
Burun Estetiği2019-07-31T22:01:56+03:00

Burun estetiği; ülkemizde ve dünyada en fazla talep edilen ve yapılan estetik ameliyatların başında gelmektedir.

Burun genel sağlığımız içindeki öneminin yanısıra yüzümüzdeki konumu itibariyle göze ilk çarpan, estetik görünümü en fazla etkileyen organlarımızın başında gelir.

Makalemizde burun estetiği, ameliyat süreci, detayları ve ameliyat hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Burun Estetiği (Ameliyatı) Nedir?

Burun estetiği; burun deliklerinden yapılan kesilerle, burun içindeki, burun ucu ve burun sırtındaki şekil bozukluklarının rahatça düzeltilmesi işlemidir.

Burun ameliyatı genel anestezi altında hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 1,5 – 2 saat sürmektedir.

Günümüzde kullanılan yeni nesil anestezi ilaçları ve geliştirilen burun ameliyatı teknikleriyle geçmişe oranla daha konforlu geçmektedir.

Hastanın iyileşme süreci ve normal yaşamına dönmesi oldukça hızlanmıştır. Ameliyat sonrası ödem, şişlik ve morarma olmasını önleyecek yeni teknikler kullanılmaktadır.

Altın Oran Burun Estetiğinin Farkı!

Estetik cerrahi operasyonlarında 3 önemli unsur vardır:

 1. Simetri
 2. Oran
 3. Denge

Burun ameliyatı öncesinde ve ameliyat sırasında yüzdeki bazı noktalardan özel ölçümler yaparak o kişinin altın oranını bulmak benim için en önemli kısımdır.

 • Burun genişliği ile ağız genişliği arasındaki oran,
 • Burnun uzunluğu ile projeksiyonu arasındaki oran,
 • Yüzünün oturduğu dikdörtgenin kenarlarının birbirine oranı altın oran değerlerinde olmalıdır.

  Bu planlama ile burnun, yüze ve başa göre uyumu, dengesi ve estetik görsel görüntüye en yüksek seviyede ulaşmasını sağlamaktayım. Yer yüzünde milyarlarca farklı yüz vardır ve her kişinin farklı bir burnu vardır. Ayrıca yaptığım ameliyatlarda önemli olan sabit burunlar yapmak değil, o kişiye ve o yüze uygun, yüzü daha da güzelleştirecek bir burun operasyonu gerçekleştirmektir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun cerrahisinde kullanılan 2 yöntem vardır;

Açık burun ameliyatı

Açık burun estetiğinde burun delikleri arasının alt kısımdan küçük bir kesi ile açılarak operasyon gerçekleştirilir. Açık ameliyat tekniğinde cerrah buruna daha çok hakim olunmaktadır. İkinci kez yapılacak revizyon (sekonder) burun ameliyatlarında genellikle açık yöntem kullanılmaktadır.

Kapalı burun ameliyatı

Kapalı burun estetiği yöntemindeki tek fark, burun delikleri arasından kesi yapılmadan burun içi düzeltmelerin yapılmasıdır. Burun estetiği iyileşme süreci açık tekniğe nispeten daha kısadır. İki burun deliği arasında kesi izi bulunmaz.

Burun ameliyatında kullanılacak teknik hastanın burun yapısına, beklentiye ve muayene sonrası duruma göre değişkenlik gösterir. Hangi yöntemin uygulanacağına muayene sonrasında karar verilmesi en doğru olanıdır.

Burun Estetiği Öncesi

 • Operasyon öncesi gece 12’den sonra yemek yenmemelidir.
 • Burun ameliyatı sonrası bir süre duş almakta zorlanabileceğiniz için duş almanız önerilmektedir.
 • Özellikle burun ameliyatı için yapmanız gereken bir şey yoktur.
 • Ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Genel anesteziden çekinmenize gerek yoktur. Gerek anestezi cihazları gerek kullanılan ilaçların gelişmesi nedeni ile tedirgin olmanıza gerek yoktur.
 • Ameliyatlarım ortalama 1-1.5 saat sürmektedir.
 • Revizyon burun ameliyatı süresi  ise 2-3 saate kadar uzayabilmektedir.

Burun Estetiği Sonrası

 • Hastaların en çok korktuğu şeylerden olan ağrı ameliyat sırasındaki özel teknikler ve ameliyat sonrası bakım ile yok denecek kadar az olmaktadır.
 • Sabah operasyonu olup akşam eve çıkabilirsiniz. Yada 1 gün hastanede kalabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası benim tavsiyem hastalarımın kendine 7-10 gün ayırmasıdır. Ancak 2. gün hastalarım çıkıp gezebilmektedir.
 • Burun ameliyatı sonrası burun ucum düşer mi sorusuna değinirsek; bundan 10 yıl önce burun ucu düşmeleri sık gözlenmekte idi. Ancak gelişen değişik teknikler ile artık neredeyse burun ucu düşmelerini hiç görmemekteyiz.
 • Bu operasyon sonrasında iz kalmamaktadır. Aslında burnun hemen alt kısmından kesi yapılmaktadır. Ancak 6 ay içinde iz kaybolmaktadır.
 • Eğer kemiğe müdahale olursa 5 ile 10 gün arasında hastanın deri yapısına göre, göz etrafında morluk olmaktadır. En geç 10 gün içinde hafif ödem dışında bir sıkıntı kalmamaktadır.

Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında fark var mıdır?

Erkek burun estetiği veya kadın burun estetiği arasında teknik ve cerrahi olarak bir farklılık yoktur. Ama estetik bakımdan farklılılar vardır. Burun kişinin duruş ve karakter algılamasında önemli bir fikir oluşturduğu için erkeksi veya kadınsı burun ifadeleri kullanılır. Bu farklılıkları şöyle sıralayabiliriz:

 • Burun sırt kemik yapıları,
 • Burun ucunun kalkıklığı,
 • Burunla dudak arasındaki açı,
 • Burun deliklerinin genişliği

Ameliyatsız Burun Estetiği

Son yıllarda burun ameliyatına alternatif olarak öne çıkan bu tedavi yöntemi hiçbir zaman cerrahi yönteme bir alternatif değildir.

Burnunda nefes alma sorunu olan, burun kemik eğriliği olan genel anlamda burnunda yapısal sorun olan hastalarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Dolgu maddeleri ile yapılacak estetik burun düzeltmeleri kalıcı değildir. Etkisi ortalama 6-9 ay sürer.

Ameliyatsız yada medikal burun estetiği aşağıdaki durumlarda tercih edilir;

 • Burun sırtındaki eğriliklerin giderilmesinde
 • Burun ucunun kaldırılmasında
 • Burun dudak açısının oluşturulmasında
 • Burun kanatlarındaki asimetrinin düzletilmesinde

Piezo Burun Estetiği

Piezo burun estetiği,  burun kemiklerini şekillendirmek amacıyla uygulanan bir  ameliyattır. Piezo, ultrasonik ses dalgalarının titreşimiyle çalışan sadece kemik dokuya dokunarak kesme işlemi yapan bir cihazdır.

Piezo cerrahisi ile ameliyat sonrası yumuşak doku ve damar hasarı olmadığı için kanama, şişlikler ve morluklar daha önceki yöntemlerle karşılaştırılırsa yok denecek kadar azalmıştır. Hasta bu şekilde günlük yaşantısına erken dönmektedir.

Ameliyat sonrasında burnunuzu darbelerden korumalısınız ve 1 ay kadar deniz gözlüğü ile güneş gözlüğü kullanmamalısınız.

Piezo burun estetiği fiyatlarına değinicek olursak hastanın durumuna ve yapılacak işleme göre farklılıklar olabilir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Burun estetiği videosu

Burun estetiğini kısaca anlattığım videoyu izleyebilirsiniz.

Burun Estetiği’nde Sıkça Sorulan Sorular

 1. Sinüzit burun estetiğinde problem yaratır mı?
  Sinüzit çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu yüzden tedavisi ihmal edilmemelidir.
 2. Narkozsuz burun estetiği yapılır mı?
  Burnun dik durmasını sağlayan kıkırdak kemik yapıya, burun sırtına ve burun kanatlarına daha sağlıklı müdahale etmek için açık burun ameliyatı iyi olacaktır.
 3. Burnumun dış kısmına müdahale edildiğinde nefes alma problemimde çözülür mü? Yada bu operasyondan sonra nefes almam zorlaşır mı?
  Operasyon öncesinde ve operasyon sırasında hastanın endoskopik muayenesi yapılır. Burun içi eğrilik ve burun etinde şişme varsa operasyon sırasında bu problemler de çözebiliriz.
 4. Tamponlardan çok korkuyorum?
  Eğer hastada nefes alma problemi yoksa ve yalnızca estetik burun operasyonu yapıyorsam tampon kullanmamaktayım. Ancak nefes almaya da müdahale edeceksem tampon kullanmaktayım. Tamponlar ya kendiliğinden burun içinde eriyen tampon veya silikon içinde deliği olan, hastanın nefes alabildiği tamponlardır. Tampon çekme eskiden hastaların korkulu rüyası idi. Hatta hasta ‘Hocam ameliyatta bu kadar ağrım olmadı’ derdi. Ancak son gelişmeler ile bu problem ortadan kalkmış ve anlattığım bu yeni tamponlar gelişmiştir. Hastalarımız artık ‘Ne yani çıktı mı tampon şimdi ’ demektedir.
 5. Tampon kullanırsanız kaç gün kalır?
  Tamponları 2-3 gün sonra almaktayım.
 6. Burun üstüne alçı mı koyuyorsunuz? Kaç gün kalıyor?
  Burun alçısı kullanmamaktayım. Ameliyat sonrası kemik müdahalesi yaparsam 7 gün plastik burun ateli koymaktayım.
 7. Bir daha burun operasyonu olur muyum? Bu beni çok korkutuyor?
  Burun operasyonu olan hastaların % 5-7 si ikinci bir operasyon olabilmektedir. %95 hastada sıkıntı yaşanmamaktadır. Bunun sebebi kıkırdak dokunun hafızası olduğundan dolayı kendi kafasına göre hareket edebilmektedir. Böyle bir sıkıntı yaşamamaktayız. Ancak yaşanırsa lokal anestezi ile 15 dakikalık bir müdahale ile sorun çözülebilmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları ne kadar olduğu bu ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların en merak ettiği konuların başında geliyor. Bu sorunun cevabını vermeden şunu hatırlatmak istiyorum, burun estetiğinin maliyeti önemlidir ama sağlığınızla ilgili alacağınız hiçbir hizmette önceliğin fiyat olmaması gereklidir.

Diğer estetik cerrahi operasyonlarda olduğu gibi birden fazla kritere göre değişiklik göstermektedir. En önemli faktörler:

 • Burun ameliyatını yapacak doktorun tecrübesidir.
 • Hastanın burun yapısı ve daha önce ameliyat olup olmadığı,
 • Ameliyatta kullanılacak teknik,
 • Burun ameliyatında yapılacak müdahalelere göre;  burun kemiği eğriliği, nefes darlığı, yeni burun kıkırdağı ihtiyacı, burun eti alımı, burun ucu kaldırma gibi…
 • Ameliyatın yapılacağı hastane,
 • Hastanın konaklama ve ulaşım ihtiyacı,
 • Her yıl artan maliyetlere göre burun estetiği fiyatı da değişkenlik gösterebilmektedir. Burun estetiği estetiği 2019 yılı fiyatlarını öğrenmek için asistanlarımla iletişime geçebilirsiniz.

Burun estetiğine karar verirken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurunuz;

Her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak ilk hedefiniz olmalıdır.

Bir ameliyatta en önemli husus ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesidir.

Burun estetiği fiyatları önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir.

Yazar: Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu

Yazımıza oy verir misiniz?1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 2 oy verildi. Ortalama: 4.00 Toplam oy: 5

Loading...

gonder-sor-randevu-al

Op.Dr. Bülent Tekerekoğlu’ndan detaylı ameliyat bilgisi ve fiyat almak için lütfen formu doldurunuz.

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Konu
Telefon (gerekli)

İletiniz