Burun Estetiği

/Burun Estetiği
Burun Estetiği2019-01-21T12:41:10+03:00

Burun estetiği; burun deliklerinden yapılan kesilerle, burun içindeki, burun ucu ve burun sırtındaki şekil bozukluklarının rahatça düzeltilmesi işlemidir. Burun estetiği ameliyatı genellikle genel anestezi altında 1-4 saat içinde yapılır.Ameliyat sonrası şişlik, morarma olmasını önleyecek yeni teknikler de kullanılmaktadır. Burundaki kemik ve kıkırdak dokulara fazla hasar verilmeden değişiklikler yapılmaktadır.

Estetik cerrahi operasyonlarında simetri, oran ve denge önemli bir unsurdur. Burun ameliyatı öncesinde ve ameliyat sırasında yüzdeki bazı noktalardan özel ölçümler yaparak o kişinin altın oranını bulmak benim için en önemli kısımdır.

Planladığım burun estetiğinde; burun genişliği ile ağız genişliği arasındaki oran, burnun uzunluğu ile projeksiyonu arasındaki oran, yüzünün oturduğu dikdörtgenin kenarlarının birbirine oranı altın oran değerlerinde olmalıdır. Bu uygulamam ile, burnun, yüze ve başa göre uyumu, dengesi ve estetik görsel görüntüye en yüksek seviyede ulaşmasını sağlamaktayım.

Yer yüzünde milyarlarca farklı yüz vardır ve her kişinin farklı bir burnu vardır. Ayrıca yaptığım burun estetiklerin de önemli olan sabit burunlar yapmak değil, o kişiye ve o yüze uygun, yüzü daha da güzelleştirecek bir burun operasyonu gerçekleştirmektir.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği
Burun cerrahisinde genelde 2 tip yaklaşım vardır. Kapalı teknik ve açık teknik. Ben genelde açık tekniği tercih etmekteyim. Çünkü bu teknik ile operasyon sırasında buruna daha çok hakim olunmakta. Uygun vakalarda kapalı tekniği de kullanmaktayım.

Burun Estetiği Ameliyatı Süreci

 • Hastaların en çok korktuğu şeylerden olan ağrı ameliyat sırasındaki özel teknikler ve ameliyat sonrası bakım ile yok denecek kadar az olmaktadır.
 • Operasyon öncesi gece 12’den sonra yemek yenmemelidir. Ayrıca burun ameliyatı sonrası bir süre duş almakta zorlanabileceğiniz için duş almanız önerilmektedir. Özellikle burun ameliyatı için yapmanız gereken bir şey yoktur.
 • Ameliyatı genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapmaktayım. Genel anesteziden çekinmenize gerek yoktur. Gerek anestezi cihazları gerek kullanılan ilaçların gelişmesi nedeni ile tedirgin olmanıza gerek yoktur.
 • Ameliyatlarım ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Eğer daha önce başka bir yerde operasyon geçirmiş ise 2. veya 3. Operasyon ise bu süre 2 saate uzayabilmektedir.
 • Sabah operasyonu olup akşam eve çıkabilirsiniz. Yada 1 gün hastanede kalabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası benim tavsiyem hastalarımın kendine 7-10 gün ayırmasıdır. Ancak 2. gün hastalarım çıkıp gezebilmektedir.
 • Burun ameliyatı sonrası burun ucum düşer mi sorusuna değinirsek; evet bundan 10 yıl önce burun ucu düşmeleri sık gözlenmekte idi. Ancak gelişen değişik teknikler ile artık neredeyse burun ucu düşmelerini hiç görmemekteyiz.
 • Bu operasyon sırasında iz kalmamaktadır. Aslında burnun hemen alt kısmından kesi yapılmaktadır. Ancak 6 ay içinde iz kaybolmaktadır. Hatta biz bile nereden kesmiştik acaba diye bakmaktayız.
 • Eğer kemik müdahale olursa 5 ile 10 gün arasında hastanın deri yapısına göre, göz etrafında morluk olmaktadır. En geç 10 gün içinde hafif ödem dışında bir sıkıntı kalmaz.
gonder-sor-randevu-al

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

 1. Sinüzit burun estetiğinde problem yaratır mı?
  Sinüzit çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu yüzden tedavisi ihmal edilmemelidir.
 2. Narkozsuz burun estetiği yapılır mı?
  Burnun dik durmasını sağlayan kıkırdak kemik yapıya, burun sırtına ve burun kanatlarına daha sağlıklı müdahale etmek için açık burun ameliyatı iyi olacaktır.
 3. Burnumun dış kısmına müdahale edildiğinde nefes alma problemimde çözülür mü? Yada bu operasyondan sonra nefes almam zorlaşır mı?
  Operasyon öncesinde ve operasyon sırasında hastanın endoskopik muayenesi yapılır. Burun içi eğrilik ve burun etinde şişme varsa operasyon sırasında bu problemler de çözebiliriz.
 4. Tamponlardan çok korkuyorum?
  Eğer hastada nefes alma problemi yoksa ve yalnızca estetik burun operasyonu yapıyorsam tampon kullanmamaktayım. Ancak nefes almaya da müdahale edeceksem tampon kullanmaktayım. Tamponlar ya kendiliğinden burun içinde eriyen tampon veya silikon içinde deliği olan, hastanın nefes alabildiği tamponlardır. Tampon çekme eskiden hastaların korkulu rüyası idi. Hatta hasta ‘Hocam ameliyatta bu kadar ağrım olmadı’ derdi. Ancak son gelişmeler ile bu problem ortadan kalkmış ve anlattığım bu yeni tamponlar gelişmiştir. Hastalarımız artık ‘Ne yani çıktı mı tampon şimdi ’ demektedir.
 5. Tampon kullanırsanız kaç gün kalır?
  Tamponları 2-3 gün sonra almaktayım.
 6. Burun üstüne alçı mı koyuyorsunuz? Kaç gün kalıyor?
  Burun alçısı kullanmamaktayım. Ameliyat sonrası kemik müdahalesi yaparsam 7 gün plastik burun ateli koymaktayım.
 7. Bir daha burun operasyonu olur muyum? Bu beni çok korkutuyor?
  Burun operasyonu olan hastaların % 5-7 si ikinci bir operasyon olabilmektedir. %95 hastada sıkıntı yaşanmamaktadır. Bunun sebebi kıkırdak dokunun hafızası olduğundan dolayı kendi kafasına göre hareket edebilmektedir. Böyle bir sıkıntı yaşamamaktayız. Ancak yaşanırsa lokal anestezi ile 15 dakikalık bir müdahale ile sorun çözülebilmektedir

Burun Ameliyatı Fiyatları

 • Burun (rinoplasti) ameliyatı fiyatları kliniğe ve tercih edilen hekime göre farklılık gösterir.
 • Burun bölgesine nasıl bir müdahale edileceği de fiyat noktasında belirleyici olabilir.
 • Başta ameliyatın yapılacağı hastaneye bağlı olmak üzere, kişinin sigortasının olup olmamasına göre değişmektedir.
 • Bir ameliyatta en önemli husus ameliyat sonucunun hastayı tatmin etmesidir.
 • Burun estetiği fiyatları önemlidir ama her zaman ikinci planda düşünülmelidir.
 • Her zaman mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmak ilk hedefiniz olmalıdır.

Op.Dr. Bülent Tekerekoğlu’ndan detaylı ameliyat bilgisi ve fiyat almak için lütfen formu doldurunuz.

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Konu
Telefon (gerekli)

İletiniz

İletişim Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

İlgilendiğiniz Operasyon

Telefonunuz (gerekli)

*Zorunlu değil

×