Meme Eşitsizlikleri

/Meme Eşitsizlikleri
Meme Eşitsizlikleri2019-07-30T14:45:20+03:00

Meme eşitsizlikleri; iki memenin şekil ve büyüklük olarak aynı olmamasına denir.

Meme eşitsizlikleri meme boyutunda veya meme başı sarkıklığında olabilir. Bu tür hastalarımızın  tedirgin olmasına gerek yoktur. Bunlar düzeltilebilir ve simetri sağlanabilir. Meme eşitsizliklerinde şekil ve boyut eşitlenirken meme ucundaki eşitsizlikler de düzeltilebilir. Memenin hacmi büyüklüğü ve göğüs asimetrisi hastanın ihtiyacına göre düzeltilir.

Meme asimetrisi ameliyatı öncesinde en önemli faktör göğüslerin iyi değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sürecinde tedavi edici operasyonun planlanmasıdır. Bu planlamada hangi göğüse ne işlemin uygulanacağına karar verilmektedir. Meme asimetrisini düzeltici ameliyatlardan sonra % 100 bir simetri elde etmek çoğu zaman mümkün olmaz. En yakın sonuçlar kişi için tatminkar olmalıdır.

Meme eşitsizlikleri ile ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz? Hemen Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu’nun videosunu izleyebilirsiniz.

Meme (Asimetrisi) Eşitsizlikleri Nedenleri

  • Hamilelik ve emzirme döneminden sonra göğüsler aynı oranda küçülmeyebilir.
  • Yaşlanmayla beraber meme hacmini kaybeder ve bu durum eşitsizliğe neden olabilir.
  • Aşırı kilo verme sonrasında memeler aynı oranda küçülmeyebilir.
  • Fazla kilo alma sonrası memeler aynı oranda büyümeyebilir.
  • Kanser hastalığından kaynaklı cerrahi müdahaleler sonucu göğüs asimetrisi olabilir.
  • Doğuştan veya ergenlik döneminde memeler gelişirken bir meme diğerinden daha hızlı büyüyebilir.
gonder-sor-randevu-al

Meme Eşitsizlikleri Ameliyat Süreci

Meme asimetrisi planlanan ameliyat yöntemine göre 1,5-2 saat süren genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Sabah operasyonunuzu geçirip akşam çıkabilirsiniz veya 1 gün hastanede kalabilirsiniz. Operasyon sırasında kaburgalar arasındaki sinirler uyuşturularak ağrı önlenir.

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası iyileşme süreci yapılan işleme göre değişiklik gösterse de kişiler ağır aktivite göstermeyen işlerine 1 hafta sonra dönebilirler. Tamamen iyileşme bir iki ay zaman alabilir.

Ameliyat sonrası en sık karşılaşılan problem her iki memedeki asimetrinin istenildiği kadar düzeltilmemesidir. Bu tür olgularda ikincil bir meme eşitsizlikleri ameliyatının gerekeceği akılda bulundurulmalıdır. Ameliyat sonrası ten renginde bir iz olur ve zamanla kaybolur.

Yazar: Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu

Yazımıza oy verir misiniz?1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy verilmedi)

Loading...

Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu’ndan detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Konu
Telefon (gerekli)

İletiniz