Meme Küçültme

/Meme Küçültme
Meme Küçültme2019-01-21T11:30:03+03:00

Yazımıza oy verir misiniz?1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 10 oy verildi. Ortalama: 3.90 Toplam oy: 5

Loading...

Meme küçültme; göğüslerinin büyüklüğünden şikayetçi olan kadınların her açıdan rahat etmesini sağlamak için yapılan ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatında simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı ameliyat tekniklerin uygulanması gerekebilir. Meme bayanlar için hem görünüm estetik açıdan hem de sağlık açısından önemlidir. Özellikle gebelik ve doğum sonrası memede büyüme olur. Bu büyüklük bazı hastalarda düzelir ve meme küçülür. Bazı hastalarda ise küçülür ama sarkma olur.

Memenin sarkık ve büyük olması hastada değişik problemlere yol açar. Sırt ve boyun ağrısı, mantar enfeksiyonu ve pişikler, uygun kıyafet bulamama, omuz bölgesinde sutyen askısına bağlı çukurluk ve yara, göğsünü hep hırkayla saklama isteği gibi durumlara sebep olur. Bu durum bazen kollarda uyuşma ile giden boyun ve bel fıtığına sebep olur. Hastalar bazen fıtık nedeni ile operasyon geçirmek zorunda kalabilirler. Bu hastalarda yapılacak meme estetiği ameliyatı ile tüm bunların önüne geçilebilir.

Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu’nun Meme Küçültme Ameliyatı Videosunu İzleyebilirsiniz. 😊

Meme Küçültme Ameliyatı Yaptırma Sebepleri

 • Eğer vücuda göre göğüsler fazla iriyse,
 • İki göğüs arasında asimetri varsa,
 • Göğüs büyüklüğü hastanın normal aktivitelerini engelliyorsa,
 • Meme alt kıvrımında cilt tahriş oluyorsa,
 • Meme ağırlığı sebebi ile boyun ve sırt ağrısı yaşanıyorsa meme küçültme ameliyatı yapılabilir.
gonder-sor-randevu-al

Meme Küçültme Ameliyatı Süreci

Meme küçültme ameliyatı memede büyüklüğü olan ve bu büyüklükten dolayı sıkıntısı olan her hastaya uygulanabilir. Operasyon yapılmadan önce hastanın röntgen ve kan tahlilleri eksiksiz olarak yapılmalıdır.

Hastadaki meme büyüklüğüne ve ileride doğum yapıp yapmayacağına göre meme küçültme yöntemleri değişebilir. Burada en önemi olan şey hastanın durumu değerlendirildikten sonra ona uygun olan teknik hangisi ise onun uygulanmasıdır. Bazı hastalarda ters T iz veya bazı hastalarda lolipop iz şeklinde yapılabilir.

Meme küçültme genel anestezi ile 2-3 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sırasında kaburgalar arasındaki sinirler uyuşturularak ağrı önlenir. İlk gün hastanede bir miktar ağrı olabilir. Onuda güçlü ağrı kesiciler ile kesmekteyiz. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız yeterlidir. Ameliyat sonrası meme başında ve aşağıya doğru uzanan bir iz olur. Çok büyük memelerde bu iz ters T şeklinde olabilmektedir. İlk 6 ay kızarık olan ve sonra ten rengini alan bir iz olur ve zamanla kaybolur.

Meme (göğüs) ameliyatından sonra özel bir sütyen giydirilirve 15 gün boyunca kullanılır. Daha sonra sporcu sütyenine geçilir ve 15 gün kullanılıp normal sütyene geçilir. 10 gün ağır spor önerilmez. Meme (Göğüs) ameliyatından 3-5 gün sonra işinize dönebilirsiniz. Sigara içiyorsanız mümkün olduğukça azaltmanız iyi olacaktır. Beslenmenize ve temizliğinize ameliyat sonrasında yeterli özeni göstermenizi öneririz.

Meme Küçültme’de Sıkça Sorulan Sorular

  1. Göğüs küçültme sonrası süt vermem engellenir mi? Gebe kalmam da sakınca var mıdır?
   Göğüs küçültme sonrasında gebe kalmanızda sakınca yoktur. Ancak süt vermenizde %20 lik bir kayıp olabilir.
  2. Göğüs estetiğinde yaş sınırı var mıdır?
   18 yaşından sonra yapılabilir. Ancak hastalarımız genelde 30-40 yaş gurubudur.
  3. Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilirmiyim?
   Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaya yapılacak işleme görre süt kanalları etkilenir. Burada hastanın durumuna göre değişir.
  4. Meme küçültme kansere sebep olur mu?
   Meme küçültme ameliyatı kansere sebep olmaz. Tam tersi yapılan araştırmalara göre meme küçültme ameliyatının meme kanseri riskini %50-70 oranında azalttığı görülüyor. Çünkü o bölgeden çıkarılan parçalardan belkide meme kanser hücresi uzaklaştırılmış olmaktadır.
  5. Göğüslerde ne kadar küçülme olur ?
   Burada meme başını korumak çok önemlidir. Ve memeyi vücuda uygun hale getirmek gerekir. Buna göre plan yapmaktayım.
  6. Göğüs küçültme fiyatları
   Göğüs küçültme ameliyat fiyatları hastanın durumuna ve beklentilerine göre değişir. Hastanın muayene edilmesinden önce net bir fiyat belirtmek doğru olmamaktadır. Yönetmelik gereği web sitesi üzerinden fiyat paylaşımı yapamıyoruz.
  7. Meme Asimetrisi Nasıldır?
   Memenin büyüklüğü , hacmi ve meme başlarında asimetri oluşu meme toparlama ve meme küçültme ameliyatları ile düzeltilebilir.
  8. Sütyen Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?
   Sanılanın aksine meme de büyüklüğü belirleyen 75, 80, 85, 90 değil A cup, B cup, C cup şeklindedir. 75, 80, 90 bu ölçülür göğüs kafesinin genişliğidir. Kliniğimizde ki değerlendirme ile hastaya ideal göğüs ölçüsü belirlenir.
  9. Meme Ucu Problemleri
   Meme ucu problemleri aslında sık gözlenmektedir. Meme başında akıntı, meme başında çökme gibi sıkıntılar önemli hastalıkların belirtisidir. Dikkate alınması gerekir. Eğer herhangi bir hastalığa bağlı değil ise meme başındaki bu çöküklük lokal anestezi ile 15- 20 dakikalık bir operasyon ile düzeltilir. Meme ucu küçültme sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur.

Tüberöz Meme Nedir?

tuberoz-meme-nedir

Tüberöz meme genetik olarak gelişir ve meme gelişim dönemini tamamladıktan sonra anormal meme yapılarında en sık görülenidir. Meme tabanı sıkı ve dar aynı zamanda meme alt kıvrımı yukarıda kalır. Bu hastalara ayrı operasyon planı yapılır. Tüberöz meme; meme başının büyüklüğü, meme hacmi ve iki meme arasındaki şekil ve hacim farkları göz önüne alınarak klasik meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme teknikleri kullanılır.  Tüberöz meme operasyonunda en işe yarayan yöntem yağ enjeksiyonudur. Silikon olarak ise genelde alt meme polünü doldurması için damla silikon yapılmaktadır.  😊

Hastalarımızın Instagram Sayfalarındaki Paylaşımları 😊

Meme Estetiği Hasta Görseli
Meme Büyütme Hasta Görseli
Hasta Görseli Meme Estetiği
Hasta Görseli Meme
Göğüs Büyütme Hasta Görseli
Hasta Görüşleri Göğüs

Op.Dr. Bülent Tekerekoğlu’ndan detaylı ameliyat bilgisi ve fiyat almak için lütfen formu doldurunuz.

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Konu
Telefon (gerekli)

İletiniz

İletişim Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

İlgilendiğiniz Operasyon

Telefonunuz (gerekli)

*Zorunlu değil

×