Göz Kapağı Ameliyati

/Göz Kapağı Ameliyati
Göz Kapağı Ameliyati2019-07-29T23:25:07+03:00

Göz kapağı ameliyatı; göz kapağı derisindeki fazlalıkların alınması, kas tabakasında fazlalık varsa alınarak sıkılaştırılması, yağ torbalarının fıtıklaşan kısımlarının alınması veya yerinin değiştirilmesi işlemidir.

Blefaroplasti adı da verilen bu operasyon ile daha canlı bakış, iri gözler, göz kapağı, daha genç bakış , daha etkileyici gözler sağlanabilir.

Göz kapakları bakışımızı etkileyen yapılardan biridir.  Yaşlanmada ilk etkilenen bölgedir. Üst ve alt göz kapaklarındaki torbalanma ve buruşmuş deri hastaya uykusuz, yorgun ve üzgün bir ifade verir.

Göz Kapağı (Blefaroplasti) Estetiği kaç yaşında yaptırılır?

Göz kapağı estetiği 20 yaşından sonra yapılabilen bir operasyondur. Ancak hasta gurubumuz genelde 30 yaş üstüdür.

Operasyonda lokal anestezi mi genel anestezi mi uygulanır?

Üst göz kapağı operasyonu yapılacak ise lokal anestezi ile yapılabilir. Eğer alt ve üst göz kapağı birlikte ameliyat edilecek ise genel anestezi tercih edilir.

İz kalır mı? Dikiş kullanılır mı?

Üst göz kapağı operasyonu sonrasında kalan iz, üst göz kapağının ortasında kalır ve 6 ay içinde ten rengini alır. Alt göz kapağında ise kirpiğin hemen altında olur 3-6 ay içinde ten rengini alır.

Ameliyat sonrası eriyen dikişler kullanılır. Dikiş alınmaz. Ameliyattan sonra gözler kapatılmaz, dikiş hattında ince bir bant olur.

Morluk ve şişlik olur mu?

Operasyon sonrası 4-5 gün süren morluk ve şişlik olabilir.

Hastanede kalır mıyım?

Operasyon genel anestezi ile yapıldı ise hasta 6 saat sonra evine yollanır. Eğer operasyon lokal anestezi ile yapılırsa 1 saat sonra evine yollanır.

gonder-sor-randevu-al

Sıkça Sorulan Sorular

  1. 30’ lu yaşlarda olmama rağmen daha yaşlı göstermekteyim, etrafım dün uyumadın mı uykusuz gözüküyorsun gibi şeyler söylüyorlar bunun sebebi göz kapaklarım olabilir mi?
    Göz kapağı torbası ve göz kapağı düşüklüğü bunların sebebi olabilir. Sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun gösterir. Çözüm göz kapağı estetiğidir.
  2. Göz kapağı operasyonu sonrası görme sıkıntısı yaşar mıyım? Gözlerim zarar görür mü?
    Bu operasyonlarda göz kapağındaki deri fazlalığı çıkarılır. Göz kapağında fazla yağ mevcut ise alınır ve gevşeyen zar onarılır. Bazı hastalarımızda yağ torbalanması var gibi gözükse de yağ fazlalığı olmayabilir. Bu grup hastalarda eğer yağ doku çıkarılır ise göz etrafında çökmeler olabilir. Bu nedenle bu hastalarda yağların yerlerini değiştirmek daha etkili bir tedavi olacaktır. Göz kapağı operasyonlarının göz ile hiçbir ilgisi yoktur.

Yazar: Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu

Yazımıza oy verir misiniz?1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 1 oy verildi. Ortalama: 5.00 Toplam oy: 5

Loading...

Op.Dr.Bülent Tekerekoğlu’ndan detaylı bilgi almak için lütfen formu doldurunuz.

Adınız (gerekli)
E posta (gerekli)
Konu
Telefon (gerekli)

İletiniz