Meme Protezi Hakkında Merak Edilen 10 Nokta

/, Göğüs Estetiği/Meme Protezi Hakkında Merak Edilen 10 Nokta

Meme protezi son yıllarda göğüs büyütme için en çok kullanılan yöntemdir. Meme protezi ile ilgili en çok merak edilen 10 noktayı şöyle sıralayabiliriz;

 1. Göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak istiyorum. Bana hangi boyut protez uygun olur?
  Hastaya kullanılacak protezin boyutu en önemli kısımlardan biridir. Protezin boyutunu belirleyen etkenler; hastanın ne istediği, göğüs kafesi yapısı, hastanın kas durumu, meme dokusunun durumu, meme sarkıklığı, kişinin deri kalınlığı ve ölçümlerimizdir. Yani hastaya en uygun olanı belirlemektir.
 2. Meme protezi sonrası hamile kalabilir miyim?
  Meme protezi operasyonu sonrası gebe kalmanızda bir sakınca yoktur. Çünkü bu operasyonda meme dokusuna ve süt kanallarına dokunulmamaktadır. Ancak operasyondan 6 ay veya 1 yıl kadar hamile kalmanızı önerilmez.
 3. Protez yerleşimi kas altı mı kas üstü mü olur?
  Protezi yerleştirirken kas altı, kas üstü, kas zarı altı ve dual plan gibi alanlar vardır. Bu alanlardan hiç birinin birbirine üstünlüğü yoktur. Hastanın durumuna göre yerleştirilecek alan belirlenir. Yani bazı hastada kas altı bazı hastada kas üstü plan daha uygundur. Örneğin memede hafif sarkma ve tüberöz meme olan bir hastaya kas altı değil, kas zarı altı protez uygun olur veya derisi ince olan bir hastaya kas üstü protez konulmaz vb gibi. Burada hangi alana yerleştirileceğine kendim muayene ve ameliyattaki duruma göre karar vermekteyim.
 4. Meme büyütme sonrası emzire bilirmiyim?
  Göğüs büyütme operasyonunda meme dokusu ve süt kanallarına hiçbir müdahale yapılmamaktayım. Ayrıca protezi meme alt kıvrımından yerleştirdiğim için meme dokusuna hiç dokunmamaktayım. Yani meme büyütme sonrası emzirebilirsiniz.
 5. Meme protezi sonrası göğsümde çatlama olur mu?
  Ameliyat sırasında deriyi çok zorlamamak gerekir. Eğer deri çok zorlanırsa azda olsa çatlama olabilir. Ama biz operasyon sırasında bunun tüm tedbirlerini almaktayız. Hastaya uygun protez seçilirse çatlama riski çok çok azdır.
 6. Protez patlar mı?
  Kullandığım yeni nesil protezlerde vurma, çarpma, protezi sıkma, protezin düşmesi gibi sebeplerle patlama olmaz. Ancak delici bir aletin veya bıçak ucunun batması durumunda patlama olabilir. Bunun dışındaki sebepler ile patlama olmaz.
 7. Meme protezi taktırdığım belli olur mu?
  Protezin doğal durmasını istiyorsanız size uygun protez seçilmesi gerekmektedir. Eğer meme büyütme yaptırdığınızın biraz daha belli olmasını istiyorsanız görüşünüze saygı duyarak daha büyük bir protez tercihi yapabiliriz.
 8. Ameliyat sonrası hastanede kalmak zorunda mıyım?
  Meme estetiği sonrası ağrı olabilme ihtimaline karşı, hastalarımın bir gece hastanede kalması geceyi daha konforlu geçirmesini sağlamaktadır.
 9. Protez yerleştirilirken kesi uzunluğu ne kadardır?
  Protezi yerleştirirken 4-5 cm’lik kesi yapmaktayım. Daha küçük kesilerden yerleştirilen protezin gerginliğe sebep olduğu ve aslında ilerleyen dönemde daha fazla iz kaldığı için uygun görmemekteyim.
 10. Bu operasyon sonrası ağırlığa bağlı omuz ağrısı olur mu?
  Protez operasyonunda çok büyük bir protez seçilmediği sürece protezin yükünü kas dokusu veya meme dokusu taşır. Omuza veya boyna herhangi bir yük binmez.
Göğüs Büyütme
Göğüs Küçültme
Göğüs Dikleştirme
By |2019-08-19T16:55:00+03:00December 10th, 2018|Blog Yazıları, Göğüs Estetiği|0 Comments

Leave A Comment